Vejeteryan insanlar bilindiği üzere et ve et ürünlerini tüketmezler. Ancak et yemeyen insanların da vücutlarında fazla yağlar olabilir ve zayıflamaya ihtiyaç duyabilirler. Bu yüzden vejeteryanlar için özel olarak planlanan diyetler de bulunuyor. Ancak vejeteryan kişiler de kendi aralarında birkaç gruba ayrıldıkları için, diyet listeleri de farklılık gösterebiliyor.

Hayvansal ürünlerin hiç birini tüketmeyen bir grup olduğu gibi, süt ve yumurta tüketenler, hayvansal gıdalardan sadece balık tüketenler, sadece süt tüketenler, et ürünlerinden sadece tavuk tüketenler gibi çeşitli alt dallara ayrılıyorlar. Ve bu ayırım da doğal olarak diyet listelerinin içeriğini ve kalori miktarlarını da değişikliğe uğratıyor.

Ancak temel olarak ele aldığımızda vejeteryan diyetler protein ihtiyaçlarını balık ve tavuk eti tüketen vejeteryan grup bu besinlerden sağlarken, et ürünlerinin hiçbirini tüketmeyen grup ise, yumurta ve süt ile karşılıyorlar.

Vejeteryan diyetlerinde et ürünü kullanmayan gruplar için oluşturulan diyet listeleri, risk oluşturabiliyor. B12 vitamini eksikliği görülen bu vejeteryan grubunda, uyguladıkları diyet programına ek olarak mutlaka B12 vitaminini sağlamak amacıyla eczanelerden edinebilecekleri B12 içeren ilaçlardan kullanmalılar.

Ancak her eksikliği destekleyici ilaçlarla tamamlamak uygun değildir. Örneğin, çok fazla kalori yağ içeren ve içerisinde vücudumuz için önemli vitamin ve minerallerden yoksun bir vejeteryan diyeti, tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Ne tür bir vejeteryan diyeti uygulanmalıdır?

Vejeteryan diyetlerinde çeşitli besinlerinin eksikliği nedeniyle çok geniş bir yiyecek yelpazesi sunmazlar. Bu yüzden, vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılamak için gereken kalori miktarını içermesi şarttır.

• Şeker ve yağ maddelerinden kesinlikle uzak durulmalıdır.

• Her türlü tahıl ürünü tüketilebilir.

• Sebze ve meyve seçiminde özellikle C ve A vitemani bakımından zengin besinler tercih edilmelidir.

• Eğer süt ve ürünlerini tüketen vejeteryan grubunda iseniz, az yağlı olanları tercih edin.

• Protein ihtiyacı için gerekli olan yumurta ise, günde en fazla 1 adet tüketilmelidir.