“10 günde 5 kilo vermek ister misiniz?” başlığıyla 1980 yıllarında ortaya çıkan Greyfurt diyeti , günümüzde en çok popüler ve etkisi gerçekten başarılı şekilde olan diyetlerdendir. Yağ yakıcı özelliği bulunan bu diyette, tüketimini yaptığınız proteinlerin yağa dönüşmeden önce kısa süre içerisinde yakılıp vücut dışına gönderilmesinde büyük etki sağlar.

İnsanların iştahlarını kapama konusunda gerçekten etkisi olduğuna dair yapılan araştırmalar doğrultusunda varılan Greyfurt meyvesi, içerdiği doğal enzimler sayesinde de yağ yakıcı bir özelliği olmasıyla ilaçlardan daha güçlü bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

İster belirli bir düzeyde Greyfurt diyetine başlayabilir isterseniz de sadece günlük olarak 1 greyfurt suyu (1 bardak olacak şekilde) ile yanında yarım bir greyfurt tüketebilirsiniz. Bu da diyet yapmadan zayıflayabileceğiniz bir diğer alternatif formüldür diyebiliriz.

Greyfurt diyetinde toplamda sizlere 5 öğün sunulmaktadır. Bu 5 öğün içerisinde aynı zamanda diyeti uygulayan bireye bol su içmesi sağlanır, şekersiz sade kahve tüketmesi gerçekleştirilir.

Sizlere buradan bir örnek olabilecek şekilde Greyfurt Diyeti Sunuyoruz;

-> Sabah Kahvaltısı: 2 tane yumurta ile 2 ince dilim pastırmayı tüketeceğiniz sabah kahvaltınız yanında sade kahve içecek ve yarım greyfurt yiyip, 250 ml kadar greyfurt suyu tüketeceksiniz.

-> Öğle Yemeği: Sınırsız et ve yanında çoban salatası tüketmekle beraber tam bir tane greyfurt yiyecek, 250 ml kadar greyfurt suyu içeceksiniz.

-> Akşam Yemeği: Kereviz, pancar ya da kırmızılâhana gibi sebzeler ile birlikte nişastasız yeşil yapraklılardan olan sebzelerin de bulunduğu yemek olmalıdır. Balık veya et tüketebilirsiniz. Son olarak yarım greyfurt tüketecek ve 250 ml kadar greyfurt suyu tüketeceksiniz.

-> Gece Atıştırması: Gece yatmadan önce yağsız süt (250 ml) tüketmeniz yeterli olacaktır.

Bu diyette kesinlikle şeker kullanmak yasaklanmış olup, yiyeceklerin devamlı pişirilmişini tüketmenizi öneriyoruz. Salatalarınızda yağ kullanabilirsiniz.